Zgodnie z prawem należy ci się zwrot ryczałtów za
noclegi poza granicami Polski za ostatnie 3 lata pracy.
Wystarczy się upomnieć!

Możesz odzyskać nawet 150 tysięcy złotych

SZYBKI KONTAKT
Kontakt
Jak zrobić zestawienie podróży służbowych?
09/07/2014
Jednym z dokumentów, który należy przedstawić przed sądem jest zestawienie podróży służbowych za granicą na przestrzeni ostatnich 3 lat. Jeśli ktoś nie jest w posiadaniu takiego dokumentu, należy go odtworzyć z kalendarza, dziennika lub pamięci.

Jednym z podstawowych dokumentów, które są niezbędne w procesie o zwrot ryczałtu za noclegi jest spis wszystkich podróży służbowych za granicę, które kierowca odbył na przestrzeni ostatnich 3 lat. Najlepiej jeśli takie zestawienie jest wyciągiem z tachografu. Jeśli jednak zainteresowany zwrotem ryczałtu, nie posiada spisu swoich tras z ostatnich 3 lat, warto je odtworzyć z kalendarza, dzienniczka lub pamięci. Sądy dopuszczają również taką formę dokumentacji - tylko w przypadku jeśli pracodawca nie dostarczy oficjalnego spisu pokonanych tras przez danego kierowcę.

Zestawienie najlepiej zrobić w excelu i podzielić okres pracy na tygodnie (tabelka pionowa). W poziomie należy wpisać docelowe państwa, do których się podróżowało. Wówczas jeśli kierowca najczęściej jeździł do Hiszpanii, Włoch oraz Bułgarii i Grecji będą to 4 państwa. Nie należy wpisywać Państw pośrednich, przez które się tylko przejeżdżało. Jeśli w danym tygodniu kierowca jechał do Mediolanu we Włoszech po ładunek i wracał do Polski to przy Włoszech, wpisuje ilość dni ile zajęła cała podróż np. 3 (dojazd i powrót). Natomiast jeśli pojechał do Włoch po ładunek i tam rozpoczął nowe zlecenie, czyli miał z tym ładunkiem dojechać do Bułgarii na rozładunek, wówczas wpisuje przy Włoszech 2 dni (jeśli tyle noclegów zajęło mu do momentu rozpoczęcia nowego zlecenia) oraz 3 dni wpisuje do Bułgarii, czyli czas od załadunku towaru we Włoszech, dojazd do Bułgarii i powrót do Polski (2 dni dojazd, 1 dzień powrót do kraju).

Należy pamiętać, że liczbę noclegów podporządkujemy państwu docelowemu, a nie faktycznie temu, w którym się nocowało. Jest to ważne gdyż na podstawie tego zestawienia zostanie wyliczony zwrot ryczałtów. Warto zatem, aby w przypadku odtwarzania tras z pamięci, zestawienie było jak najbliższe faktycznym podróżom.

Dodatkowymi dokumentami potrzebnymi w sądzie będzie umowa o pracę i świadectwo pracy (rozwiązanie umowy), jeśli kierowca zakończył pracę. Warto być również w posiadaniu regulaminu wynagrodzenia. Więcej informacji pod mailem odzyskajryczalt@ryczaltzanoclegi.pl oraz pod nr tel. 668 857 841.